emeklilik
69 Takipçi | 98 Takip
Kategorilerim

Cezaevinde Emeklilik

51 Yaşında Emeklilik

61 Yaşında Emeklilik

SGK Yaşlılık Toptan Ödemesi

5525 Günden Emeklilik

3600 Günden Emeklilik

Yedek Subaylık Hizmetlerini Birleştirme

58 Yaşında Emeklilik

İş Bankası Emekli Sandığı

Çift Yetim Aylığı

Vergi İndirimi Emeklilik

Sigorta Girişinden Önceki Doğumlar

Asgari Ücretlinin Emekli Maaşı

Askerlik Borçlanmasıyla Emeklilik

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

49 Yaşında Emeklilik

5300 Günden Emeklilik

52 Yaşında Emeklilik

Geriye Dönük Bağ-kur Kaydı

Memur Emeklilik

Yaşını Büyütenlerin Emeklilik Durumu

Erken Emeklilik

SSK İlk İşe Giriş Tarihi

Tarım Bağ-Kur

Sosyal Güvenlik Destek Primi

SGDP Kesintisinin Kaldırılması

Eski Memurların SSK Emeklilik Durumu

Reddi Miras Halinde Yetim Aylığı

Engelli Hakkıyla Emeklilik

Öğretmen Emeklilik

Dul Aylığı

SSK Emeklilik

Askerlik Borçlanması

Ölüm aylığı talebi

5825 prim günüyle emeklilik

Askerlik borçlanmasının faydası

İstifa halinde kıdem tazminatı

Emekli Sandığı yetim aylığı

Malul erkek çocuğa aylık bağlanması

Ne zaman emekli olurum?

Ödenmeyen yıllık izin ücretleri

Engelli aylığının kesilmesi

Zamanaşımı nedeniyle davanın reddi

Oğlunuz üzerinden sağlık yardımı alma

İşten ayrılan emeklinin yasal hakları

Sigorta başlangıcından önceki doğumlar

SSK isteğe bağlı sigortalılık

Daha erken emeklilik

Sağ kalan eşe vefat eden eşinden aylık

Kaldırılan SGDP kesintisi

3600 prim günüyle emeklilik

SSK primini tavandan ödeme

Ödenen SGDP primlerinin iadesi

Ev hizmetlerinde çalışanların sigortası

Emeklilik ikramiyesi

SSK statüsünden emeklilik

Emekli ikramiyesi fark davası

Emekli aylığı hesabı

Ev hanımları emeklilik

ABD çalışmalarıyla emeklilik

Kıdem tazminatı

Ev hizmetlerinde çalışanların hakları

Emeklilik yaşım kaç olur?

Emekliye banka promosyonu

Sigortadan daha erken emeklilik

Memurlara kılık kıyafet düzenlemesi

Erken emeklilik imkanı

Diğer İçeriklerim (5100)
Tüm içeriklerim
03 07 2007

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK HESAPLAMA

.... • En Erken Nereden ve Nasıl Emekli Olacağınızın Tespiti • SSK ve Bağ-kur Emeklilik Başvuruları • Emeklilik Hesaplama • Hizmetimiz Ücretlidir.

SSK ve Bağ-kur Emeklilik Sorularınız İçin Yazın:

emeklilikuzman@gmail.com


Değerli ziyaretçi; SSK ve Bağ-kur Emeklilik Hesaplamaları ve Emeklilik Başvuruları için Hizmet veriyoruz. Emeklilik başvurusu ciddi iştir yanlış başvuru yaparak mağdur olmayın. Bize danışın...

SSK 900 Günden Dul ve Yetim Aylığıyla İlgili Sorulara Cevaplar-

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KİŞİSEL EMEKLİLİK BLOGU

 

 


 

Ali Bey; babamın SSK giriş tarihi 25.05.1977 olup  gün toplamı 299'dur. 1983 yılında da vefat etmiştir. Askerlik borçlanması gün tutarı iki yıl olup, borçlanma yaptığımızda 900 gün üzerinden emekli olur mu? .

M. Beşir Yıldız


 

Babanızın ilk defa sigortalı olduğu tarih ile öldüğü tarih olan 1983 yılı arasında 5 yıl varsa ve 299 günün üzerine 720 gün askerliği borçlanırsanız ölüm aylığı bağlanır. 720 günün tamamı yerine 601 günde yatırmak yeterli olur. ancak ihtiyaten bir kaç gün fazlada yatırabilirsiniz. Bu arada günlük borçlanma tutarı 3.75 YTL aylık borçlanma tutarı ise 112.5 YTL'dir.


 

Ali bey; yazılarınızı  okudum.  Hizmetinizden dolayı size teşekkür ederim. Benim sorum şu; abimin 919 günü var ve bu günlerin parasını biz
aldık. Bu parayı SSK'ya geri iade edebilirmiyiz?

İsmail Tanrıverdi


 

Aldığınız parayı SSK'ya başvurup geri ödeyerek yani ihya ederek 919 günden abinizin hak sahiplerine yani eşi ve çocuklarına maaş bağlanır.  Ancak abinizin ilk defa sigortalı olduğu tarih ile  öldüğü tarih arasında en az 5 yıl olmalıdır.


 


Selamlar Ali Bey.  Bağ-kur’a tabi bir yakınımız var. 4 yıl 10 ay 5 gün ev hanımı olarak isteğe bağlı Bağ-kur’u bulunan eşini  15 Ekim 2006 tarihinde kaybettik.  Ama 5 tam yıl dolmayınca Bağ-kur'dan ölüm aylığı alamamaktadır. Çocuklarının ve eşinin mağduriyetini giderebilmek için acaba başka çıkar yolu var mıdır? İlginize şimdiden teşekkür eder, işlerinizde başarılar dilerim. Saygılarımla..
Müslüm Helvacı-Ankara


 

Müslüm bey Bağ-kur’dan ölüm aylığı alınabilmesi için ölüm tarihi itibariyle beş tam yıl sigorta primi ödemiş olmak  gerekiyor. Bu süreden bir gün dahi eksik olsa kanuna göre hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaz.  Sizin için şu an yapılabilecek bir şey yok. Bağ-kur’dan ölüm toptan ödemesi talep edebilirsiniz. Bu durumda isteğe bağlı olarak yatırdığınız primleri geri alabilirsiniz. Ancak bu hakkınızı kullanmadan önce yeni yasanın 1 Ocak 2008’de yürürlüğe girmesini beklemenizi tavsiye ederim. Çünkü yeni yasada herkese bu gün SSK’da uygulanan 5 yıl sigortalılık süresi+900 gün şartı uygulanacak. Bu durumda yakınıza ölüm aylığı bağlanabilecek. Bence reformun çıkmasını bekleyin.


 


Merhaba Ali Bey. Kanun maddesi 2007 yılında yürürlüğe girdiyse ölmüş hiç SSK’sı olmayan bir kişinin  eşi tarafından  askerliği borçlanıp eksik günleri isteğe bağlı olarak ödenip tamamlanabilir mi? Hanımı maaş almak istiyor. Saygılarımla.
A.İhsan Opan


İhsan bey sosyal güvenlik sisteminde böyle bir şey yok. Kişi öldükten sonra askerlik  borçlanması yapılabilir. Eğer buna rağmen 900 gün ve 5 yıllık sigortalılık süresi dolmazsa bu süreler isteğe bağlı sigorta ödeyerek doldurulamaz. Dolayısıyla bu kişi SSK ölüm aylığı hükümlerinden yararlanamaz.


 

Merhaba Ali Bey  5510 sayılı kanun ertelendiğine göre SSK hangi kanuna göre bu işlemi yapıyor. Anneme 1800 gün olmadığı için aylık bağlanmamıştı. 1700 günü vardı. Toptan ödeme almıştık. Şimdi toptan ödemenin geri ihyası yapıp yaşlılık aylığı talebinde bulunabileceğimiz söylüyorsunuz. Bunu hangi kanunun hangi maddesine göre yapabiliyoruz. Bu konuda bilgi verirseniz sevirim.
Faruk ÖZBEK


 

Faruk bey  5561 sayılı “Sosyal Sigortalar Kanunu İle Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile  ölüm aylığı bağlanmasında 5 yıllık sigortalılık süresi ve en az 900 gün prim ödemiş olma şartı getirilmiştir. Kanunun çıkarılmasının öncesi ve ayrıntısına burada girmeyeceğim uzun olur. Esasında bu kanun Anayasa Mahkemesinin önceki ölüm aylığı kanununda yer alan en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinin her yılı için ortalama olarak 180 gün ibaresinin anayasaya aykırı bulunup iptal edilmesiyle çıkarılmış bir kanundur. Bu durumda beş yıldan beri sigortalı olup her yıla 180 günden 900 gün ödemiş olanlar ölüm aylığı alırken sizin babanızın 1700 günü olmasına rağmen ölüm aylığı alamıyordu. Bu düzeltilmiş oldu.  5561 sayılı Kanun 16 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazete’de  yayımlanmış ve 18 Ekim 2006 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girmiştir
 
Sorunuza gelince ben yazımda ihyaya değinmedim. Ancak daha önce sizin gibi ölüm aylığına hak kazanamayıp parasını geri alanlar bu aldıklarını tekrar geri ödeyerek yani ihya ederek 5 yıl sigortalılık süresi+900 gün şartını yerine getirmek koşuluyla ölüm aylığına yeniden başvurabilirler.  Sizde 1700 gün için aldığınız toptan ödemeyi SSK’ya geri ödseniz annenize  ölüm aylığı bağlanır.


 


Ali Bey benim babamda 1998 yılında vefat etti.  458  gün sigortası var. Annem aylık için başvurmadı. Babam 24 ay askerlik yaptı. Şimdi müracaat yapsam ölüm aylığı hak edebilir miyiz? Daha önce hiç başvuru yapmadık haketmediği için. Yardımcı olursanız sevinirim.  Şimdiden teşekkür eder hayırlı işler dilerim.
Ahmet YILDIRIM

Ahmet bey 458 günün üzerine 442 gün askerlik borçlanması ödeyin ve 900 güne tamamlayın. Annenize en az 5 yıl sigortalılık süresi+  900 gün şartları yerine gelmesi halinde ölüm aylığı bağlanacaktır. Babanız 24 ay askerlik yapmış olsa bile tamamını değil gerektiği kadarını borçlanıp ödemeniz mümkündür. 720 gün yerine 442 günü borçlanmanız yeterli olacaktır.


 

Benim eniştem 16/08/2006 tarihinde vefat etti ve SSK olarak 130 gün var.   Yeni çıkan yasaya göre 900 gün doldurması gerekiyor. Buna göre askerlik borçlanmasını yapsak emekli olabilirmi? Sizlerden bilgi bekliyorum. 600+130=730 gün oluyor. Kalan günü ise açıktan yatırıp  emekli olabir  mi?
Erkan Yılmaz

Erkan bey enişteniz askerlik borçlanmasını yapsa bile  730 günde kalmaktadır.  Bu durumda SSK ölüm aylığı hükümlerinden yararlanmaz.


 

Merhaba Ali bey.  Ölen kişinin ailesine maaş bağlama da 900 gün primi dolduramıyoruz  90 gün eksik kalıyor.  Askerliğide borçlanarak hesapladım.  Yine de  90 gün eksik bunu sonradan yatırma imkanımız yok mu? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar..
Mehmet Ünal


Mehmet bey eğer en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve 900 gün dolmuyorsa yapacak bir şey yok.  Eksik kısmı  askerlik borçlanması dışında başka bir şekilde ödeyemezsiniz. Bu kişi SSK ölüm aylığına hak kazanamaz.

Ölüm tarihi 15 yıl önce ve sadece 211 günlük primi olan bir kişinin eşi askerlik borçlanmasını ödeyip ölüm aylığına başvurabilir mi?   Vereceğiniz cevap için çok teşekkür ederim.
Hatice Er


 

Hanımefendi eğer ölen kişinin ilk defa sigortalı olduğu tarih ile öldüğü tarih arasında en az beş yıl varsa ve 211 günü 900 güne tamamlayacak kadar askerlik yapmışsa borçlanıp ölüm aylığı talep edebilir. Buradaki kişi en az 2 yıl askerlik yapmışsa olur.   Çünkü iki yıl 720 gün eder. 211 de eklenince 931 gün eder. Askerlik şubesine gidip askerlik yaptığı yılları çıkartın eğer iki yıl askerlik yapmışsa 211 günü 900 güne tamamlayıp ölüm aylığına hak kazanabilirsiniz. Eğer 20 ay askerlik yapmışsa 600+211 toplarsak 811 günde kalır.  Bu durumda ölüm aylığı alamazsınız.

 

 

POPÜLER BLOG LİNKLERİ

www.aliozturk.blogcu.com

www.youtube2008.blogcu.com

www.sosyalguvenlikkurumu.blogcu.com

www.sosyalguvenlik.blogcu.com

www.kurtlarvadisipusu2008.blogcu.com

www.onlineyorumcu.blogcu.com

www.kolaycaparakazan.blogcu.com

www.ingilizcehaber.blogcu.com

www.erkensecim2007.blogcu.com

www.emeklilikrehberi.blogspot.com

www.economistandfinance.blogspot.com

www.emeklilik-ssk.blogspot.com

www.emeklilik.blogcu.com

www.bbcworldnews.blogcu.com

 

 

 

 

1881
0
0
Yorum Yaz
SGK EMEKLİLİK REHBERİ
 1. Son 300 Haber
 2. Emeklilik Soru Cevap
 3. 81 SGK İl Müdürlüğü
 4. SGK Bilgi Bankası
 5. Kadınların SSK emeklilik şartları
 6. Erkeklerin SSK emeklilik şartları
 7. Kıdem tazminatı hesabı
 8. SSK kodları
 9. Bağ-kur tahsis emeklilik
 10. Bağ-kur prim borçları ve ödemeleri
 11. Emekli Sandığı Soru Cevap
 12. Yurtdışı Borçlanması
 13. Askerlik Borçlanması
 14. İsteğe bağlı sigortalılık
 15. Yabancı Ülkelerdeki Ataşelikler ve Türk Sosyal Güvenlik Kuruluşları
 16. Bağ-kur emekli aylığı
 17. 5510 sayılı yasa
 18. Fiili hizmet zammı
 19. Genel Sağlık Sigortası
 20. Evlenme yardımı
 21. e-devlet Uygulaması
 22. Vergi Dilekçematik
 23. Bağ-kur Malülen Emeklilik
 24. Bağ-kur Dul ve Yetim Aylıkları
 25. SSK yaşlılık aylığı